Jimm – konečně alternativní komunikace z mobilu

Již delší dobu mě trápilo, že když někomu posílám SMSkou 1/5 kilobjtu dat, platím za to nehorázných 1,50Kč. Jedinou alternativou byly rozměrově velké smartphones s operačním systémem Symbian, do kterých se dal nainstalovat klient pro ICQ. Tyoto přístroje byly ale drahé a zbytečně tížíli v kapse, proto jsem zůstaval u SMS. Nedávno jsem ale objevil úchvatnou věc – opensource J2ME program Jimm. Dá se nainstalovat do většiny nových mobilů s podporou Javy.

Dá se nainstalovat do většiny nových mobilů s podporou Javy a alespoň cca 150KB volné paměti, program zabírá od cca 70KB do 130KB dle zvolených pluginů. V plné náloži umí počítat velmi inteligentně peníze utracené za přenesená data a zvládá většinu funkcí, na které jsme zvyklí u běžného ICQ v počítači. Nevýhodou může být placení za příchozí zprávy a udržování contactlistu(s mým tarifem s 6h/KB mě hodinka online bez odeslání a přijetí zprávy vyjde cca na 60 haléřů, odeslání nebo přijetí zprávy pak kolem 5 haléřů za kus). Je dobré založit si pro tyto účely nový účet u ICQ a do contactlistu si přidat jen používané kontakty, messenger pak na údržbu stavu kontaktů sežere méně dat.

Jak je to možné? Proč to operátoři nezatrhnou?

Jak již jsem zmínil, už delší dobu je možné používat ICQ na tzv. Smartphones. Ty jsou poměrně velké a drahé. Nicméně operátoři se již dlouho setkáavají s tímto problémem, ale poměrně v malém měřítku. Javový klient se podle mě může rozšířit dosti masově. Operátoři by to samozřejmě rádi zatrhli, ale nemůžou s tím nic dělat. Ale snaží se. Například rozchodit Jimma na nových Nokiích série 40(5140,6230 ad.) není nejjednodušší. Já nad tím strávil asi 2 hodiny. Služba běhá na normálním připojení k internetu přes GPRS. Zde nám zloději stanovují obvykle 2 sazby: pro WAP(můj tarif 50h/KB) a pro internet(u mě 6h/KB). Dobrou zprávou je, že ICQ není WAPOVá služba a funguje přes APN pro internet. APN se nastavuje kdesi v hlubinách nastavení Vašeho telefonu, ke správnému nastavení pro používání služby Jimm je řada dobrých článků např. na Mobilmánii. K problému dvojích sazeb jsem si zavolal na infolinku T-Mobile. Narazil jsem zrovna na nějakýho pohodovýho týpka, který se k tomu vyjadřil tak, že WAP je dražší, protože při jeho používání se nepřenese tolik dat a jiné internetové služby(web) by nikdo za ty prachy nepoužíval. Na tom můžete vidět politiku vytřískat za služby co nejvíce peněz a určování cen ne na základě toho, jakou mají hodnotu, ale na základě toho co jste ochotní zaplatit. Také to ukazuje jak (ne)funguje konkurence mezi operátory. ICQ je ale už z principu přenáší dat málo a protože nejde o wapovou službu, umožňuje použití APN pro internet. Zatím se zdá že se svou cenovou politikou jsou zde bezmocní. Mohou samozřejmě zabanovat server ICQ, tím ale řadu lidí naštvou a jejich internet už nebude internetem v plné míře. Další věc je, že by to stejně vedlo jen k tomu, že by se vyvinul klient jiného instant messengera, který by nebyl závislý na jednom centrálním serveru(např Skype)