K probíhajícím testům VoIP..

Fayn mě po prvotním nadšení trošičku zklamal, vyskytují se potíže při příchozích volání z klasické pevné linky. Linka poměrně často hlásí obsazeno (asi v 1/2 případů). Technická podpora Faynu se snaží problém shodit na jiné(Telecom, naše ústředna, VoIP brána – Asus VP100) a chybu v jejich systému odmítá. Při volání z mobilu se chyba neprojevuje. Odchozí hovory do všech sítí bez problémů.
Pro otestování, zda je chyba skutečně jinde než u Faynu jsem zkoušel softwarový telefon i volání z linky přímo s vyřazením ústředny. Chyba trvá nadále. Našel jsem však jiného zajímavého operátora – firmu Ha-Vel a jejich službu Haló. U nich není s příchozím voláním žádný problém.

Se stejnou ústřednou, stejnou VoIP bránou a stejnou linkou od Českého Telecomu nemám s příchozím voláním žádný problém. Problém vidím pouze v tarifikaci – pro firemní potřeby hledám neomezená volání za měsíční paušál, což Ha-Vel nenabízí. Jejich nabídka je volání na pevné linky od 50 do 90 haléřů za minutu bez měsíčního paušálu, což by na druhou stranu mohlo být zajímavé pro mnohé občasné uživatele pevných linek. Navíc získáváte 5 haléřů za minutu příchozího hovoru 🙂
Výsledkem hledání způsobu získání nezávislosti naší společnosti na službách Českého Telecomu tedy nakonec bude asi kombinace služeb Fayn a Ha-Vel, kdy použijeme Fayn pro odchozí a Ha-Vel pro příchozí hovory.
Další možnost kterou zvažujeme je služba Volný TelefoNet. Zde mě odrazuje(zvláště po zkušenostech s Faynem) nemožnost otestovat příchozí hovory před finálním uzavřením smlouvy a nutnost uzavřít smlouvu na rok. Velmi nesympaticky působí i fakt, že tarif s neomezeným voláním je pro firmy 2x dražší než pro domácnosti (tedy přístup „když si to dáš do nákladů, jen si připlať“). Naopak příjemné na službě je zpětné účtování služeb, které dosud testované služby neumožňují(jak Haló tak Fayn nabízí pouze služby s předplaceným kreditem, což je zvláště u tarifu Fayn NonStop naprosto postavené na hlavu)