Plánovaná reklamní masáž ADSL

Ještě před tím, než se na nás spustí každoroční předvánoční reklamní kampaň na úžasné ADSL, které bude tentokrát nabízet „až 16Mbit“, rád bych touto cestou objasnil pár faktorů, které jsou při výběru ISP důležitější, než teoretická maximální dosažitelná rychlost, ale které v TV reklamách nezanějí. Na závěr doporučím nějaké články o ADSL od odborníků mimo O2.

Začněme těmi magickými „až 16mbit“. Ano, standard ADSL2+, k jehož využití jsou již dnes někteří zákazníci využívající ADSL vybaveni odpovídajícími modely, má teoretickou maximální propustnost 25MBit na downstreamu. Technicky to možné je, rychlost u tohoto standardu ovšem velmi rychle klesá se vzdáleností(délkou kabelového vedení) od nejbližší ústředny. Na rychlost 16Mbit tedy dosáhne, dle vyjádření O2, asi 20% stávajících klientů s ADSL přípojkou(z celkového množství telefonních přípojek bude toto číslo ještě výrazně nižší). I u nich může ale v důsledku poměrně vysoké agregace (běžně 1:50) rychlost velmi kolísat, zvláště potom ve špičce, která se bude lišit oblast od oblasti (kde je hodně firem, bude přes den, kde hodně domácností, spíše večer a o víkendech). Na slibovaných 8Mbit, tedy druhý, nižší tarif, už teoreticky dosáhne kolem 60% stávajících uživatelů. Ostatní budou mít rychlost nižší, ale platit budou stejně.
ADSL je asymetrické připojení. Rychlost upstreamu je mnohonásobně nižší než rychlost downstreamu. Dosud se poměr down:up u ADSL pohyboval většinou kolem 16:1, s novou variantou 16384/768 kbit/s je to dokonce již 21:1. Odborníky doporučovaný maximální poměr pro domácí připojení(cca do 5 PC v síti) je 10:1. Pravda je, že data většina uživatelů především stahuje. Technicky je ale i u běžného stahování z www potřeba data odesílat. Zjednodušeně řečeno, internet není jako TV, kde když Vám nedojde pár paketů, nebo dojdou poškozené, stream hodí pár kostiček nebo se na okamžik zastaví a jede dál. Pár chybných či chybějících bytů ve stahovaném programu by znamenalo jeho nefunkčnost. Proto při stahováni Vaše PC odesílá ke kontrole různé kontrolní součty a potvrzující packety, že data skutečně dorazila. Při poměru 21:1 je celkem pravděpodobné, že downstream ani u bežněho použití internetu nevyužijete proto, že upstream nebude stačit na potvrzovací packety.
Bez delšího komentáře ponechám fakt, že nová super nabídka se bude týkat jen nových klientů, ostatní si musí na zrychlení počkat do února, nebo si přiobjednat například TV a být zrychleni rychleji. Stávající klienti tak mohou mít další půlrok nižší rychlost a platit více než noví s vyšší rychlostí. Pro stávající je to podle mě jasný povel „Rychle pryč“ a pro potencionální uvažující nové zájemce „Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“. Za rok při předvánoční kampani mohou i oni být v roli „stávajících, škubaných oveček“.
A nyní linky na další informace:

  • Na obzoru je AžDSL
  • AžDSL: vše (až) na 8 Mbit/s