Všude dobře s Wi-Fi nejlépe?

V posledních letech se setkáváme se stížnostmi od našich zákazníků ohledně pomalého připojení k internetu, kteří tento problém považují za poruchu na naší síti.

Velmi často ovšem tento problém způsobuje bezdrátová Wi-Fi síť a rušení jejího signálu okolními Wi-Fi sítěmi nebo nedostatečná síla Wi-Fi signálu. Frekvenční pásma 2,4 GHz a 5 GHz, na kterých pracují nejenom routery, ale všechna domácí bezdrátová zařízení (dětské chůvičky, bezdrátová sluchátka a různá bluetooth zařízení, mikrovlnné trouby a tzv. chytré spotřebiče), jsou tzv. volná bezlicencová pásma nepodléhající žádným poplatkům. Díky těmto faktorům se všechna zařízení perou o své místo ve vysílacím pásmu. Nejvíce zarušené bývají sídliště, bytové domy a satelitní zástavby. Rušení má pak za následek snížení modulační rychlosti routeru, který se zahlcuje zpracováváním cizích signálů, především ve večerní špičce.

Rychlost internetu garantujeme v tzv. předávacím místě. Sami si můžete ověřit funkčnost připojením vašeho počítače ethernetovým kabelem do routeru či přímo do předávacího místa služby. Rychlost připojení můžete změřit například pomocí webové aplikace www.speedtest.net nebo www.openspeedtest.com.

Wi-Fi síť je primárně vnímána jako doplňková možnost pro bezdrátové připojení telefonů a tabletů pro nenáročné operace (procházení sociálních sítí a vyřizování e-mailů). Pro datově náročné činnosti (stahování, sledování streamovaných videí a hudby, on-line hry, nahrávání fotografií) doporučujeme používat kabelové připojení.

Pokud již Wi-Fi router používáte nebo plánujete jeho pořízení, doporučujeme promyslet jeho správné umístění, tak aby nebyla ovlivněna síla signálu (tlumit signál může například nábytek, beton či kovy) a zároveň byl instalován v centrální části bytu či domu.

U našich zákazníků se velmi přimlouváme za rozvody kabelů do každé místnosti, ve které se plánuje používat internetové připojení.